Projekty

 

 Projekt "Zintegrowani"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020

 Projekt "Zintegrowani" ruszył od stycznia 2019 roku. 

W jego ramach odbywa się 14 rodzajów zajęć,
które będą realizowane przez dwa lata.
Bardzo ciekawe zajęcia: od projektowania własnego budżetu poprzez zajęcia z savoir - vivre, prowadzenia własnego gospodarstwa domowego, tańce, zajęcia teatralne, arystyczne, autoprezentacja, doradztwo  zawodowe, hipoterapia, zooterapia, arteterapia, floroterapia, ale również wiele wycieczek, oraz wiele kursów rozwijających umiejętności i dających kwalifikacje, np. na kasy fiskalne, wózki widłowe, maszyny myjące, kursy gastronomiczne, florystyczne i wiele innych. 

Czytaj więcej: Projekt "Zintegrowani"

 

 

 
 
 ERASMUS +

ERAZMUS +  i PO WER
Projekt "POMOCNE DŁONIE. ZAGRANICZNE PRAKTYKI DLA NIESŁYSZĄCYCH" 

 W ramach projektu "Pomocne dłonie. Zagraniczne praktyki dla Niesłyszących" 
nasi uczniowie szkół zawodowych pracowali i uczyli się na praktykach w Berlinie
w ramach programu Erasmus+ sfinansowanego ze środków PO WER
(Program Operacyjny Wiedza Edukacja i Rozwój)
W drugiej już edycji projektu wzięli udział stolarze, kucharze i floryści, 
którzy odbyli w Berlinie czterotygodniowe praktyki zawodowe. 
Praktyki odbywały się w maju oraz wrześniu/październiku 2017 r.

 

 

 

Czytaj więcejERASMUS +

 

 

Wszystkim uczniom polecamy atrakcyjne projekty zawodoznawcze - Z Modą na Euro 2012, Florysta Dekorator i Kucharz - Pasja. Wszystkie projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, więc i ty weź w nich udział.

Z Modą na Euro 2012

Projekt zawodoznawczy ,, Z modą na Euro 2012 ” był jednym z działań w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II. Działanie realizowane było w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu w okresie od stycznia do czerwca 2012. Projekt to działanie mające na celu poprawę jakości szkolnictwa zawodowego, w tym specjalnego, w kontekście przemian na dolnośląskim rynku pracy.Działania realizowane były przez grupę dziewcząt z klas I - III ZSZ. Działania realizowane w czasie trwania projektu obejmowały:

•przygotowanie przez młodzież pod kierunkiem opiekunów, kolekcji wyrobów odzieżowych nawiązujących do zbliżającego się ,,EURO 2012”,

•zaprezentowanie kolekcji – zaproszonym gościom, podczas uroczystości szkolnych a także w środowisku lokalnym,

•wydruk EURO-KALENDARZY, w których umieszczone są zdjęcia z sesji fotograficznej – której tematem były uszyte sukienki, utrzymane w sportowej stylizacji.

Projekt to narzędzie motywacji uczniów do aktywnej postawy wobec pracy, do kreatywności i szerszego spojrzenia na wykonywany zawód. Ponadto uczniowie mogli zmierzyć swe siły w różnych rolach - z jakimi przyjdzie im zetknąć się podczas realizacji Projektu.

Wszystkie z wymienionych rezultatów, stały się również narzędziem marketingowym, w środowisku lokalnym, przed zbliżającymi się meczami piłkarskimi na stojącym nieopodal Ośrodka MIEJSKIM STADIONIE zbudowanym na EURO 2012.

W projekcie wzięło udział 13 uczennic które realizowały zaplanowane działania pod kierunkiem nauczycielek: mgr Grażyny Fedeczko i mgr Marzeny Frydrych. Wszystkie te działania były możliwe dzięki zaangażowaniu Lidera Projektu Pani Aliny Brzezińskiej oraz Dyrekcji Ośrodka , która wspierała młodzież.

m_DSCN2967
m_DSCN2975
m_DSCN2966
m_DSCN2994
m_DSCN2992
PILOT_EURO
m_DSCN2953
m_DSCN2971
m_DSCN2985
m_DSCN2961
m_DSCN2995
m_DSCN2977
m_DSCN2945
m_DSCN2968
m_DSCN2960
m_DSCN2984
m_DSCN2969
m_DSCN2965
m_DSCN2964
m_DSC_0126
m_DSCN2963

Czytaj więcej: Z Modą na Euro 2012

Projekt edukacyjny

W roku szkolnym 2012/2013 realizowaliśmy w naszym Ośrodku projekt edukacyjny „Wrocław – miastem wielu kultur”.

W ramach tego projektu licealiści z klas maturalnych poznawali na lekcjach wiedzy o kulturze podstawowe wiadomości
o różnych religiach świata ( takich jak: judaizm, islam, prawosławie, protestantyzm) oraz o filozofii buddyzmu.

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w wycieczkach dydaktycznych do synagogi i na cmentarz żydowski, do meczetu, cerkwi, zboru oraz do ośrodka buddyjskiego,
gdzie mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów przedstawicieli tychże wyznań, a także podyskutować z nimi i zadać interesujące ich pytania.

0005
0008
0007
0004
0001
0002
0006
0003
 

Rekrutacja

Rekrutacja do Projektu „4KROKI - wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy II” trwa…Uczniowie chętni do wzięcia udziału w programie „4KROKI - wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy II” - proszoni są o zgłaszanie się do koordynatora Projektu w naszym Ośrodku Pani Marzeny Frydrych. Można to zrobić osobiście lub drogą mailową: . Aby móc realizować w tym roku szkolnym kolejne kroki Projektu należy:

1. dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

2. audiogram,

3. być uczniem ostatniej klasy na określonym etapie edukacyjnym lub posiadać status absolwenta.

4. projekt realizowany jest 4 stopniowo:

  • 1 KROK – warsztaty aktywności zawodowej
  • 2 KROK – spotkanie indywidualne z doradcą zawodowym – IPD
  • 3 KROK – uczestnictwo w wybranym kursie lub szkoleniu zawodowym
  • 4 KROK – najlepsi uczestniczą w 3-miesięcznych stażach rehabilitacyjnych

Warsztaty

Warsztaty aktywności zawodowej w ramach Projektu „4KROKI - wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy II”W dniach 14.11 (niedziela) i 28.11 (niedziela) odbędą się w naszym Ośrodku warsztaty aktywności zawodowej realizowane w ramach projektu "4 KROKI". Warsztaty, tłumaczone są na język migowy – przez Joannę Łyżniak, poprowadzi je doradca zawodowy – Marzena Frydrych. Warsztaty odbywać się będą w godzinach 13.00 - 18.00 w Pracowni Warsztatowej nr 1. Przypominamy, że najbliższe warsztaty aktywności zawodowej, są pierwszym krokiem projektu. Następne to: -stworzenie wraz z doradcą zawodowym planu kariery zawodowej - IPD, -kursy zawodowe, -staż.

Targi Edukacyjne

W dniach 20 - 22 października 2010 roku w Centrum Handlowym „Manufaktura” odbyły się Targi Edukacyjne realizowane ramach Projektu "4KROKI".Podczas Targów - szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz policealne i wyższe - oferujące naukę osobom z uszkodzonym słuchem, zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – było na co popatrzeć a nawet zjeść - między innymi słodkie przysmaki przygotowane przez szkoły.

Nasz Ośrodek przygotował bardzo ciekawe stoisko.

W jego przygotowanie zaangażowanych było wielu naszych wychowanków i nauczycieli. Szczególne podziękowania należą się Warsztatom Szkolnym, gdzie wykonano wspaniałe dekoracje i gadżety reklamowe. Szczególne podziękowania należą się opiekunom którzy byli odpowiedzialni za realizację tej części Projektu – Pani Marzenie Frydrych, Pani Grażynie Fedeczko i Panu Piotrowi Kondratowiczowi. Dziękujemy też za wsparcie innych nauczycieli – bez których nasz pobyt byłby mniej efektowny i ciekawy. Zaskoczyliśmy wszystkich pomysłowością i poczuciem humoru a nasze Ośrodkowe maskotki - PAN MYSZKA (Mateusz Śmiżewski) i PANI ZAJĄCZKOWA (Patrycja Tarnawska) pozowali do zdjęć niczym gwiazdy filmowe. Niepowtarzalny klimat, miła atmosfera i ekspresja naszego stoiska, spowodowała iż zawsze było u nas tłoczno i gwarno.

Na Targach odbywały się również przeglądy artystyczne szkół.

Na scenie, wielu uczniów prezentowało swe niezwykłe talenty. Nasz Ośrodek reprezentowali: Emma Czacka i Adam Burda - w scence ułatwiającej zrozumienie procesu INTEGRACJI w środowisku osób niesłyszących. Przestawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Grzymskiej. Nasze wystąpienie było kolejnym krokiem w celu zrozumienia tak trudnego problemu społecznego.

W czasie Przeglądu nigdy nam się nie nudziło.Na każdym kroku można było spotkać kogoś ciekawego, znajomych a także nawiązać nowe przyjaźnie i odświeżyć nawet te bardzo stare. Dla wielu naszych kolegów będzie to niezapomniane spotkanie po latach.

Dodatkowymi atrakcjami była możliwość uczestniczenia w wycieczce po Łodzi a także możliwość korzystania z infrastruktury kulturalnej Centrum Handlowego „Manufaktura”. Można było skorzystać z zajęć muzealnych, uczestniczyć w warsztatach wikliniarskich czy wykonywania biżuterii z koralików. Kilkoro z nas mogło zwiedzić Eksperymentarium oraz widziało wspaniałą wystawę z akwariami wypełnionymi rybami, niemal całego świata.

Wieczory to czas spotkań i niekończących się rozmów Głuchych naszych problemach a także szalone zabawy przy muzyce mechanicznej. Niestety to co mile szybko się kończy i już teraz czekamy na Targi przyszłym roku.

"Miasto głuchych"

Miasto Głuchych w ramach Projektu „4KROKI - wsparcie osób niesłyszących na rynku pracy II”Miasto Głuchych to specyficzna gra miejska, która została zorganizowana na terenie Centrum Handlowego Manufaktura, 20 - 22 października 2010 roku w trakcie trwania Przeglądu Edukacyjnego "4KROKI".

Celem gry miejskiej Miasto Głuchych jest uświadomienie mieszkańcom Łodzi, w sposób bezpośredni, z jakimi problemami spotykają się na co dzień osoby głuche. Uczestnicy gry zostaną postawieni w sytuacji w jakiej na co dzień znajdują się głusi, co pozwoli im zrozumieć dotykające tę społeczność problemy.

Animatorami obsługującymi grę miejską będą uczestnicy Przeglądów Edukacyjnych "4 kroki" oraz pracownicy i wolontariusze Polskiego Związku Głuchych.

W grze jako animatorzy wzięli udział i nasi uczniowie: Adam Burda, Eryk Kopeć, Gemma Czacka, Karol Michalak

Zadania, przypominały codzienne czynności: wizyta w urzędzie, kinie, sklepie spożywczym, u lekarza. Uczestnicy wykonując te prozaiczne czynności znajdywali się w sytuacji analogicznej w jakiej na co dzień znajdują się osoby głuchonieme ze względu na to, że wszystkie miejsca w grze obsługiwane były przez osoby głuche. Uczestnicy gry, aby zrealizować zadania musieli przezwyciężać bariery komunikacyjne dokładnie takie jakie są codziennym udziałem osób głuchych w świecie osób słyszących. Dwa przykładowe zadania, które musieli zrealizować uczestnicy, to:

-Rozmowa w kawiarni. Uczestnicy otrzymywali specjalne słuchawki redukujące całkowicie dźwięki dochodzące z zewnątrz, w zakresie 95%. Ich zadaniem było porozumienie się z drugą osobą, posiadająca takie same słuchawki.

-Wycieczka do kina na polski film. W mini kinie wyświetlane były bez dźwięku znane fragmenty polskich filmów. Uczestnicy próbowali odgadnąć dialogi, które wygłaszali bohaterowie. Do ukończenia gry uczestnicy musieli wykonać około 10 zadań. Wszyscy, którzy wykonali zadania otrzymają gadżet (koszulkę, długopis, smycz) potwierdzający pobyt w Mieście Głuchych. Uczestnicy, którzy najlepiej i najszybciej wykonali zadania w Mieście Głuchych otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.


Comenius

Strona www pragramu: http://www.comenius.org.pl/

W okresie od 01.08.2001 do 31.08.2004 braliśmy udział w projekcie Unii Europejskiej pt:
ProRead Comenius. Nowe techniki czytania – eksplorowanie wspólnej problematyki czytelnictwa pośród uczniów z wadą słuchu w europejskich szkołach".

Nasz projekt „ProRead” zdobył główną nagrodę w konkursie Europrodukt 2004 w kategorii "Inicjatywa Edukacyjna".

1. Główny celem projektu było udoskonalenie metod służących rozwijaniu umiejętności czytania u dzieci z wadą słuchu. 
     Po wstępnych prezentacjach szkół biorących udział w projekcie okazało się , że jest wiele wspólnych problemów, wyzwań, 
     a różnice dają cenną możliwość wymiany myśli, doświadczeń , pomysłów, które warto przenieść do własnych placówek.
 
2. Kraje uczestniczace w projekcie:
    • Belgia - Koninklijk Instituut voor Doven en Spraakgestoorden - Hasselt;
      ogromne centrum edukacyjne dla dzieci z zaburzeniami mowy – sektor zajmujący się dziećmi z wadami słuchu to jedna trzecia całego o środka.
      Centrum zapewnia kompleksową pomoc dla osób niesłyszących: od wczesnej interwencji i prowadzenia rodziców,
      poprzez pełny cykl edukacyjny, po opiekę socjalną dorosłych niesłyszących i wspieranie dzieci włączanych do szkół masowych.
    • Wielka Brytania - St. John’s Catholic School for the Deaf - Boston Spa;
      katolicka szkoła dla głuchych, gdzie dzieci w wieku od 3 do 16 lat naucza się metodą oralną,
      sektor dla uczniów powyżej 16 roku życia zapewnia wsparcie dla uczniów kontynuujących naukę w średnich szkołach masowych.
3. Zadania zrealizowane przez uczniów i nauczycieli w ramach projektu.
    Praca nad projektem zakładała po dwa spotkania rocznie – każde w innej szkole partnerskiej. Partnerzy indywidualnie decydowali o problematyce i formie spotkania.
    Praca nad przygotowaniem poszczególnych spotkań w placówkach partnerskich angażowała całą kadrę pedagogiczną, uczniów i wielu rodziców.
    Spotkania robocze były nie tylko okazją do prezentacji placówek i ich osiągnięć, ale głównie koncentrowały się na poznawaniu metod
    oraz rozwiązań w wybranym przez partnerów temacie dotyczącym rozwijania umiejętności posługiwania się tekstem pisanym przez niesłyszących.
 
4. Osiągnięte rezultaty, czyli wpływ projektu na szkołę (nauczycieli, uczniów, rodziców, środowisko lokalne).
    W sumie odbyło się (poza okresem przygotowawczym) 6 wizyt w różnych szkołach partnerskich.
     Spośród polskich nauczycieli i wychowawców w spotkaniach roboczych poza krajem uczestniczyło 20 osób.
     W prace wewnętrzne nad projektem włączyło się bezpośrednio ok. 40 osób, a w przygotowania podsumowującego spotkania,
     które odbyło się w Polsce w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej włączyło się ponad 90% kadry pedagogicznej naszego Ośrodka.
 
     W ramach projektu 24 osoby zostały przeszkolone pod kątem obsługi komputera i wykorzystania go do unowocześniania procesu dydaktycznego.
     W Polsce i na Litwie wprowadzono zmiany w niektórych programach nauczania, zwłaszcza w nauczaniu informatyki i języków obcych,
     w Wielkiej Brytanii powstała strona internetowa dla uczniów motywująca ich do czytania i wykorzystywania tekstów
     i rozpoczęło się wdrażanie niezwykle rozbudowanego projektu „Delf Studies” związanego z „wychowaniem do głuchoty”,
     W szkole belgijskiej rozpoczął pracę niesłyszący nauczyciel i rozpoczęto próby nauczania języka migowego.
     Uczniowie we wszystkich szkołach więcej czasu mogli spędzać pracując z komputerem i zaczęli wykorzystywać go w szerszym niż dotąd zakresie.

5. Produkty końcowe powstałe w wyniku realizacji projektu.
    Dokumentacja projektu – zawierająca wszystkie materiały robocze (metodyczne, prezentacje, itp.) została zebrana w formie zeszytów roboczych po    
    każdym spotkaniu. Ich kopie posiadają wszyscy partnerzy w celu dalszego dzielenia się osiągnięciami projektu.
    „Księgi dokumentacyjne” zawierają kwestionariusze (narzędzia ewaluacyjne), raporty pisemne –
    dające spojrzenie na filozofię nauczania i metodykę w pracy z niesłyszącym, pomoce dydaktyczne i plany nauczania.
 
6. Sposoby upowszechniania projektu.
    Powstała internetowa strona http://proread.ifreepages.com zawierająca anglojęzyczną (język projektu) oraz polskojęzyczną wersję ,
    na której umieszczono wszelkie dokumenty, prezentacje i materiały powstałe w ramach projektu,
    w celu udostępnienia ich jak najszerszemu gronu surdopedagogów.
 
7. Wartościowość, użyteczność projektu - w jaki sposób można wykorzystać rezultaty projektu (waloryzacja projektu)
    Najważniejszym osiągnięciem projektu „ProRead” jest wypracowanie wielowątkowego warsztatu nauczycielskiego,
    który zawiera wiele znakomitych pomysłów metodycznych i surdopedagogicznych.
    Materiały przygotowane w trakcie projektu oraz jego produkty końcowe (np. „Dobre pomysły, czyli Księga Sugestii”),
    stanowią pomoc dla wszystkich zajmujących się nauczaniem niesłyszących. 
 
Szkoła z klasą

W roku 2003 nasz Ośrodek przystąpił do konkutrsu ogłoszonego przez Gazetę Wyborczą "Szkoła z klasą".

W październiku tego roku po wykonaniu wszystkich zadań wynikających z regulaminu konkursu otrzymaliśmy certyfikat i tutuł "szkoła z klasą".

Wszyscy w Ośrodku jesteśmy z tego dumni.Chcesz wiedzieć za co przyznano nam ten tytuł kliknij tutajStrona akcji: http://szkolazklasa.gazeta.pl